niedziela, 28 września 2014

Grejpfrut? Z chęcią!

Grejpfrut posiada wiele zalet. Jest bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu nasz organizm jest mniej podatny na infekcje. Dzięki związkom flawonoidowym jest dobroczynny dla serca, gdyż obniża poziom złego cholesterolu oraz reguluje ciśnienie. Dlaczego wielu dietetyków zaleca spożywanie tych owoców? Mają niewiele kalorii, a także przyspieszają przemianę materii. Czytając dalej przekonasz się, dlaczego warto jeść te cytrusy.

Wiele lekarzy mówi, że grejpfrut jest swego rodzaju bombą witaminową. Wzmacnia nasz organizm poprzez dostarczenie dużej dawki witaminy C. Ciekawostką jest fakt, że w miąższu tego owocu jest więcej witaminy C niż dziennie zalecane zapotrzebowanie. Również ma około 30% więcej witaminy A (beta-karoten) niż jest zalecane. Porównując same grejpfruty musimy pamiętać o ważnej rzeczy. Najwięcej witaminy C zawierają owoce różowe i czerwone. Pozostałe uodparniają słabiej. Oprócz beta-karotenu i witaminy C, grejpfruty są bogate w witaminy grupy B oraz potas.

Kardiolodzy twierdzą jednoznacznie, że grejpfruty mają korzystny wpływ na serce. Spożywanie dziennie przynajmniej jednego owocu może obniżyć poziom złego cholesterolu, ciśnienie, a także przeciwdziała chorobom miażdżycowym. Łacińska nazwa grejpfruta to Citrus paradisi, czyli Rajski Cytrus. Myślę, że to miano zyskał tylko dlatego, że ma w sobie dużo likopenu i karotenoidów, które są przeciwutleniaczami chroniącymi przed miażdżycą, nowotworami, a także... przedłużają młodość.

                                         

Grejpfruty są wskazane dla osób odchudzających się, gdyż są niskokaloryczne. W 100 g tego owocu znajduje się około 50 kcal. Są odpowiedzialne za przyspieszanie metabolizmu, ułatwiają spalanie tłuszczu, a także oczyszczają organizm ze złych toksyn, powodując w ten sposób powolne starzenie się. Rajski cytrus jest także polecany cukrzykom. Jego indeks glikemiczny wynosi 20, oprócz tego zawiera pektyny obniżające ilość glukozy we krwi.

Jak wybrać dobry owoc?

Studencka Kuchnia doradza jak wybrać zdrowy, pełen witamin owoc. Należy wybierać owoce o intensywnym kolorze, bo takie są pełne w witaminy i inne niezbędne składniki. Owoce powinny mieć spłaszczone "bieguny", te które mają wydłużoną skórę mają w sobie mało soku. "Bieguny" nie powinny być miękkie i zielone.

Przed obraniem owocu nie zapomnij jego dokładnie umyć i wyszorować specjalną szczoteczką. W ten sposób zmyjemy chemiczny konserwant, który pokrywa owoc.

poniedziałek, 1 września 2014

Truskawka w zdrowie bogata

Najprawdopodobniej nie ma takiej osoby, która nie znałaby smaku truskawek. Można śmiało rzec, że te czerwone owoce to samo zdrowie. Dlaczego? Bardzo duża ilość witamin, mikro- oraz makroelementów i pektyn powoduje, że truskawki w sezonie letnim powinny królować na naszych stołach.

Niebieska truskawka
Truskawki są w stu procentach dziełem człowieka, a nie przyrody. Nie ma truskawek rosnących dziko. Powstały one w połowie XVII wieku ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek. Obecnie mamy ich mnóstwo rodzajów. Są truskawki do mrożenia, na przetwory, a nawet deserowe.

Ten owoc posiada właściwości zdrowotne i są bardzo cenionym oraz lubianym owocem sezonowym. Zawierają dużo witaminy C (więcej niż cytrusy), witaminy z grupy B oraz witaminę PP. W truskawkach znajduje się bardzo dużo soli organicznych, które poprawiają przemianę materii i pektyny. Te ostatnie odpowiedzialne są za oczyszczanie jelit z resztek pokarmu. Również wpływają korzystnie na naturalną florę bakteryjną.

Tą dobroć poleca się reumatykom, osobom cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek – są  moczopędne. Są także wskazane dla osób z nadwagą i otyłych. Najlepiej je jeść w postaci naturalnej bez dodatków, wówczas mamy niemal 100% pewność, że wykorzystujemy całe dobro owoców.

Cukier w truskawkach dostarcza dla organizmu maksymalnie ok. 135 mg/dl cukru (zielona linia)
Truskawka, a zdrowie


W wielu wierzeniach ludowych truskawka, ze względu na kształt, uważana jest za owoc dobroczynny dla serca. Badania naukowe potwierdziły te słowa, gdyż jedząc truskawki obniżamy poziom złego cholesterolu oraz ograniczamy wchłanianie tłuszczów do organizmu. Również nie dopuszczamy do zwiększania ilości cukrów. Jak to możliwe? Cukier w truskawkach to nic innego jak fruktoza o indeksie glikemicznym wynoszącym 40 (patrz: tabela niżej). Z tego względu truskawki są polecane osobom cierpiącym na cukrzycę, aczkolwiek należy jeść je z umiarem.

Truskawka w kosmetyce i ziołolecznictwie


Truskawki znalazły swoje miejsce również w kosmetyce i medycynie naturalnej. Osoby, które cierpią na egzemę, mają wągry, piegi i plamy, powinny stosować zewnętrznie rozgniecione owoce. Wyciągi z truskawek w kosmetyce działają odżywczo, bakteriobójczo i ściągająco. Wchodzą w skład środków używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się.

Truskawkowe maseczki nawilżą skórę twarzy i ją odświeżą, zaś same rozgniecione owoce od dawna stosuje się jako środek do walki z trądzikiem, a nawet... poparzenia słoneczne! Ze względu na bardzo dużą ilość minerałów i witamin korzystnie wpływają na nasze włosy. Jeszcze w XVIII wieku truskawkami leczono osoby, które traciły włosy.

Jeżeli chodzi o ziołolecznictwo to najbardziej pomagają nam suszone liście, gdyż owoce mają tylko tzw. "moc dietetyczną". Herbatka z liści to specyfik zalecany w biegunce, zapaleniu okrężnicy, pomocniczo także przy żółtaczce. Hamuje ona krwawienia z kobiecych narządów płciowych, działa słabo przeciwbólowo w dolegliwościach ze strony wątroby i żołądka. Pomocniczo winno się go stosować w szkorbucie (duża zawartość witaminy C), miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym.


Jak przygotować herbatkę z liści? Otóż 1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu należy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 do 20 minut, następnie zawartość przecedzamy
i w razie potrzeby pijemy 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Sam odwar z suszonych liści jest pomocny
w przypadku kamicy nerkowej.

Odwar z liści i owoców jest dobrym środkiem moczopędnym i oczyszczającym organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Bierzemy 1 łyżeczkę liści i 1 łyżkę stołową dojrzałych owoców. Zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez 3-4 minuty do momentu kiedy całość zacznie nam wrzeć. Następnie przecedzamy i w razie potrzeby pijemy 2-3 razy dziennie po 2/3 szklanki. Ten "napój" jest bardzo pomocny w przypadku zaparć, które towarzyszą osobom starszym.
Truskawki są dobre dla cukrzyków

Mała uwaga

Truskawki nie znoszą moczenia, należy je myć pod bieżącą wodą, a szypułki oderwać na samym końcu. Nie lubią też przechowywania, najlepiej zjeść je od razu lub przetworzyć, ponieważ szybko się psują.

A to ciekawe!

Naukowcy z USA pracują nad truskawkami, które są modyfikowane genetycznie. Nowy projekt ma na celu dodanie genu pobranego z ryby – flądry pływającej w wodach Arktyki do genotypu truskawek. Gen ten spowoduje zmianę koloru owoców na niebieski i dodatkowo pomoże chronić owoce przed zamarzaniem przy minusowych temperaturach. Wówczas możemy otrzymać truskawki całoroczne! Na razie są to jednak tylko próby przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, które mogą nigdy nie wejść do masowych zastosowań na plantacjach truskawek. Także pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki, że kiedyś zobaczymy na naszym rynku niebieskie truskawki.

(mat)